6 грудня 2017 р., в навечір’я дня пам’яти святої великомучениці Катерини (за юліянським календарем), у Свято-Дмитрівському храмі м. Харкова відбувся 5-й фестиваль християнської творчости «Обручка Катерини». Свята Катерина вважається покровителькою філософів і студентів.

Темою для обговорення цьогоріч була літеплість у житті та літературі. Попередні роки в дискусіях порушувалися проблеми сучасної української християнської дитячої літератури, ролі християнського мистецтва в умовах військової інтервенції, форм секуляризації в сучасній українській літературі.

В обговоренні брали участь архиєпископ Ігор (Ісіченко), літературознавиця Ольга Різниченко, критикеса Тетяна Трофименко, письменниці Маріянна Кіяновська та Олена Рибка, а також студентка катехитичного відділення Колеґії Патріярха Мстислава Олена Руда.

Про літеплість згадується в книзі Одкровення (Апокаліпсис) Іоана Богослова: «Тому що літеплий ти, але не гарячий, ні зимний, то вивергну тебе з уст моїх» (Одкр. 3:16). Традиційно літеплість у духовному житті означає схильність до компромісів, байдужість, індиферентність, знеохочення.

У сучасній українській літературі складно назвати авторів, які б позиціонували себе лише як християнські письменники. Водночас багато хто використовує християнські образи й мотиви, апелює до християнських цінностей. Очевидно, літеплість виявляють ті письменники, які не мають чіткої позиції щодо описаних у їхніх творах подій, схильні до морального релятивізму. У текстах, які використовують християнську риторику, літеплістю є зображення християнського життя не в усій його повноті, а лише як уміння помічати дрібниці та деталі повсякдення й радіти їм, наповнювати речі й події довкола себе особливим змістом, перебувати в стані спокою тощо.

Дискутанти зійшлись на тому, що ознаками нелітеплої творчости є прагнення показати Правду, спростувати стереотипи, вміння передати словами те, що понад людське розуміння, навіть без використання християнської образности, сміливість не підлаштовуватися під читацькі очікування та бути іншим.

На фестивалі читали свої вірші харківські поетеси Юлія Максимейко, Олена Рибка, Олена Руда та письменниця зі Львова Маріянна Кіяновська, яка презентувала свою нову поетичну збірку «Бабин Яр. Голосами». 8-го грудня презентація книги відбудеться в Харківському національному університеті імені В.Н.Каразіна, а 9-го – в книгарні «Є».

Фоторепортаж Марії Слободенюк вміщено за адресою: https://photos.app.goo.gl/nRqdjPbPxi0b3Dj33

Олена Руда

(Переглянуто 98 разів, 1 переглядів сьогодні)