2015-05-08 11-58-54-0008-За багаторічною традицією 8 травня 2015 р., в день 70-річчя завершення Другої світової війни в Європі, клир і миряни Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви спільно з активістами українських патріотичних організацій Харкова вшановували пам’ять жертв цієї війни. Вранці в Свято-Дмитрівському храмі м. Харкова було відправлено Заупокійну Святу Літургію, котру очолив архиєпископ Харківський і Полтавський Ігор (Ісіченко). Співслужив канцлер єпархії митр. прот. Віталій Зубак.

Опівдні харків’яни спільно з Генеральним консулом Республіки Польща п. Станіславом Лукасіком відвідали меморіяльне кладовище в харківському Лісопарку, де поховані польські військовополонені, розстріляні навесні 1940 р. Було відправлено панахиду, на могилу покладено квіти. Архиєпископ Ігор у проповіді нагадав про аґресію союзних соціялістичних держав – нацистської Німеччини та сталінської Росії, – розпочату в вересні 1939 р. проти Польщі, та про подвиг польських воїнів, які першими стали до бою з тоталітаризмом. Генеральний консул Станіслав Лукасік звернув увагу на потребу реалістичного підходу до історії: Друга світова війна почалася таки не 22 червня 1941 р., а 1 вересня 1939 р., а закінчилася для польських бранців вже навесні 1940 р., для всієї ж Європи – 8 травня 1945 р. Фальшування історії завжди загрожує кризами суспільної свідомості.

Потім кавалькада автомобілів вирушила до меморіялу радянським воїнам. Після панахиди й покладення квітів архиєпископ Ігор говорив про необхідність розрізняти штучний монументалізм радянських меморіялів і гідний пошани подвиг звичайних воїнів, які захищали не сталінський режим, а власні сім’ї й рідну землю.

Завершилися меморіяльні заходи біля сплюндрованого сепаратистами пам’ятного знаку воїнам Української Повстанської Армії. Панахида правилася перед пагорбом, на якому було відновлено слова посвяти «Воїнам Української Повстанської Армії». Архиєпископ Ігор відзначив: УПА й досі продовжує боротьбу, свідком якої є цей пам’ятник, а гідними наступниками мужніх захисників вітчизни стали українські воїни, що боронять Донбас від російської аґресії. Виступив представник цих воїнів: старший лейтенант Олексій Миргородський, який після поранення перебуває в Харкові. Він запевнив у рішучості нашого війська звільнити Україну від ворожої навали. Про необхідність боротьби з диверсантами й сепаратистами в запіллі розповів Юрій Лихота, який окреслив досвід харків’ян у цій боротьбі. Голова Харківської обласної організації ВО «Свобода» Ігор Швайка застеріг від спроб поєднати анахронічну постсовєтську ідеологію з елементами патріотичного виховання. Намагання сполучити день пам’яти жертв Другої світової війни з «днем побєди» неприродні й свідчать про небажання сучасного чиновництва рішуче звільнитися від атавізмів офіційної доктрини СССР.

Разом з владикою Ігорем правили панахиди митр. прот. Віталій Зубак (Харків) та о. Павло Кущ (с. Мурафа). Співали парафіяни Свято-Дмитрівського храму м. Харкова.

Фоторепортаж про вшанування пам’яти жертв Другої світової війни вміщено за адресою: https://plus.google.com/photos/114248405139296196234/albums/6146560809546891713

(Переглянуто 94 разів, 1 переглядів сьогодні)