DSCN4433

Учасникам міжнародної наукової конференції

«Слобожанщина – Донбас – Крим – Херсон – Одеса

в житті України до листопада 2014 року:

Історія, мова, культура, релігія, економіка, політика»

 

Шановні Пані і Панове!

Організація і проведення Краківським Яґеллонським університетом та Фундацією св. Володимира Хрестителя в ці тривожні для Східної України дні міжнародної наукової конференції, присвяченої проблемам національно-культурної ідентичности нашого реґіону, є надзвичайно містким і промовистим знаком солідарности польського народу з боротьбою українців проти іноземної аґресії. Драматична історія польського та українського народів, поєднаних спільною спадщиною Першої Речі Посполитої, залишила нам важкий досвід поневолення імперією, під прапорами якої почалося й нині іноземне вторгнення в Крим, Слобожанщину, Донбас. Досвід, який вчить і застерігає.

Знаряддям неоімперських сил є фальшування минулого, перекручування фактів, підміна реальних подій міфами, поширення через інформаційні мережі ксенофобічних настроїв, цинічний визиск забобонної квазірелігійности марґіналів. У масову свідомість впроваджується ідея споконвічної просвітницької місії Росії на колонізованому нею просторі. Шляхом етнічних чисток і політичного терору викорінюються будь-які вияви української присутности на землях, переданих окупантами під владу кримінальних угруповань із сепаратистськими назвами.

За цих умов найважливішою зброєю в протистоянні аґресії є правда. Та, про котру говорив Христос: «І пізнаєте правду, а правда вас вільними зробить!» (Ін. 8:32). Це правда про наше минуле: про стародавні городища сіверян над Дінцем, про Кальміуську паланку й Олешківську Січ, про самобутній побут слобідських полків, про героїчний повстанський рух в окупованій большевиками Українській Народній Республіці, про плекання традиційних християнських цінностей у закритому для сторонніх просторі родинного життя під Совєтами… Правда, що руйнує міфи. Бо ж об’єктивні наукові студії розкривають українську ідентичність східних і південних реґіонів України, на які претендують аґресори, нагадують про штучно відірвані від України Кубань, Таганрог, Східну Слобожанщину.

Щиро дякуючи організаторам і учасникам наукової конференції за підтримку надзвичайно важливого дослідницького проєкту, бажаю всім Вам плідної праці, відвертих дискусій і гідного служіння правді – запоруці нашого духовного визволення, без якого неможлива реальна політична незалежність.

† Ігор

архиєпископ Харківський і Полтавський

(Переглянуто 38 разів, 1 переглядів сьогодні)