Наскільки актуальним може бути філософсько-богословське питання ідеї Бога як Творця Всесвіту для священика? Як ці філософські дискусії лягають на людські стосунки, церковне життя, на прихід чи відхід людини від Церкви?

Оскільки на філософсько-богословській конференції «Віра і розум: Зустріч на порозі постсекулярного суспільства» у Свято-Дмитрівській церкві були присутні православні і греко-католицькі священики, ці питання постали в дискусії. Їх озвучив і досить виразно прокоментував диякон Роман Завійський, декан філософсько-богословського факультету Українського Католицького Університету (УКУ). Дійсно, варто замислитися над тим, чи засвоїли ми уроки ХХ століття, зокрема, тих суспільств, в яких ідею Бога Творця було вилучено і замінено на власні більшовицькі, комуністичні, нацистські ідеологеми. Відсторонення і заперечення Бога відкрило для більшовиків і нацистів вседозволеність, можливість робити з іншою людиною будь-які речі поза мораллю. Наслідком авторитарних режимів, тоталітаризму стали голодомори, голокости, аушвіци, освенцими…І вони є  ілюстраціями того, що, коли забрати ідею Бога, Який створив людину на Свій образ і подобу, руйнується фундамент, що на ньому стоїть пошанування людської гідности. І тоді вся конструкція людського життя валиться.

Та чи далеко від войовничих атеїстів минулого століття відійшли новітні позитивісти, серед яких є й відомі вчені та політики?! Вони ж не тільки сперечаються на теми про присутність чи відсутність Бога між протонами й нейронами… Якби то… Набагато серйозніша ситуація, коли, наприклад у Великій Британії «борці з християнством» зібрали гроші, щоб обліпити автобуси таким слоганом: «Бога немає. Розслабтеся. Насолоджуйтеся життям».

І от характерний приклад життя за цим слоганом. Секретні служби зробили запис розмови двох молодих красунь у ресторанчику. Вони домовляються про продаж органів абортованих немовлят. Як запчастин. Одна представляла клієнта, інша – постачальника. Одна попереджала іншу: якщо органи будуть пошкоджені – за них впаде ціна. «А я хочу собі «Ламборджині». Виходить, якщо вилучити Бога як Творця – фундамент людської гідности, – то чому б не розслабитися і не продавати людські органи, а згодом і не перейти до канібалізму?

Отож, висновок. Дуже важливо сьогодні не боятися шукати відповіді на складні питання, щоби не повторювати помилки минулого і не скотитися у новітнє варварство

16.11.2017 р.

Ольга Різниченко,

титар Свято-Дмитрівського храму УАПЦ.

(Переглянуто 135 разів, 1 переглядів сьогодні)