When:
09/03/2015 all-day
2015-03-09T00:00:00+02:00
2015-03-10T00:00:00+02:00
1-ше і 2-ге знайдення голови Іоана Хрестителя
 Пророче Божий і Предтече благодати,
твою голову, наче священну троянду, в землі знайшовши,
ми зцілення завжди отримуємо,
бо знову,як і раніше, ти проповідуєш світові покаяння
(кондак знайдення  голови Іоана Хрестителя)
Після усікновення голови Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана, його тіло було поховане учнями в самарійському місті Севастії, а чесна голова була схована Іродіядою. Благочестива Іоанна, дружина царського домоуправителя Хузи (про неї згадує святий євангеліст Лука – Лк. 8:3), таємно взяла святу голову, поклала її в посудину та поховала на Єлеонській горі – в одному з маєтків Ірода. Через багато років цей маєток перейшов у володіння благочестивого вельможі Інокентія, який розпочав будувати там церкву.
Коли копали рів для фундаменту, була знайдена посудина із чесною головою Іоана Хрестителя. Інокентій довідався про велич святині за благодатними знаменнями, що походили від неї. Так відбулося 1-ше знайдення голови. Інокентій зберігав її з великим благоговінням, але перед своєю смертю, боячись, щоб святиня не була зневажена невірними, знову заховав її в тому ж місці, де і знайшов. Після його кончини церква зазнала спустошення та зруйнувалася.
У дні рівноапостольного царя Костянтина Великого, коли християнська віра почала процвітати, двом ченцям, які прийшли в Єрусалим на поклоніння святим місцям, двічі з’явився сам святий Предтеча і виявив місце перебування своєї чесної голови. Ченці відрили святиню і, поклавши її в торбину з верблюжої вовни, пішли до себе додому. Дорогою вони зустріли незнайомого гончаря і дали йому нести дорогоцінну ношу. Не знаючи, що несе, гончар спокійно продовжував свій шлях, але йому з’явився сам святий Предтеча і звелів втікати від недбайливих і ледачих ченців разом з тим, що було в нього в руках. Гончар зник від ченців і вдома з почестю зберігав чесну голову.
Перед смертю він запечатав її у водоносну посудину і передав сестрі. З того часу чесна голова послідовно зберігалася побожними християнами, поки її власником не став священик Євстафій, заражений аріянськой єрессю. Він спокусив багатьох хворих, котрі зцілилися від святої голови, приписуючи благодать єретичній вірі. Коли його блюзнірство виявилося, він був змушений втікати. Закопавши святиню в печері, біля Емеси, єретик розраховував згодом повернутися і знову оволодіти нею для поширення псевдовчення.
Але Бог не допустив цього. У печері оселилися доброчесні ченці, а потім на цьому місці виник монастир. У 452 р. архимандритові цієї обителі Маркелові святий Іоан Хреститель у видінні вказав місце сховку своєї голови. Це знайдення почали святкувати як друге. Святиня була перенесена в Емесу, а потім до Константинополя.
(Переглянуто 234 разів, 1 переглядів сьогодні)