When:
01/12/2015 all-day
2015-12-01T00:00:00+02:00
2015-12-02T00:00:00+02:00

agios_platon_agios_romanos_agios_anastasios_neomarturas

Народився св. мч. Платон в м. Анкірі в Галатії в благочестивій родині. Мч. Платон був братом мч. Антіоха лікаря. Юнак залишив будинок і ходив по містах, проповідуючи Слово Боже поганам, дивуючи їх переконливістю і красою мови, глибоким знанням еллінського вчення. За проповідь у храмі Зевса був приведений на суд до правителя Агрипина. Суддя намагався лестощами схилити святого до зречення від Христа. Він запевняв юнака, що той міг би зрівнятися з великим філософом Платоном, якби поклонявся поганським богам. Св. Платон відповів, що мудрість філософа скороминуща, а справжня мудрість укладена в євангельському вченні. Суддя обіцяв в нагороду за зречення віддати в дружини красуню-дочку, а в разі відмови погрожував мукою і смертю. Св. Платон відповів, що вибирає смерть заради життя вічного. Правитель наказав нещадно бити мученика, потім відправити до в’язниці. Коли св. Платона вели в ув’язнення, він звернувся до народу у храмі, закликаючи не відступати від християнської віри. Через 7 днів мч. Платона привели на суд до Агрипина в храм Зевса, де були заготовлені знаряддя тортур: киплячі котли, розпечене залізо, гострі гаки. Суддя запропонував мученику вибір: принести жертву богам або піти на муки. Святий відмовився приносити жертву богам, тому був підданий тортурам. Після катувань його кинули до в’язниці і тримали без їжі і води 18 днів. Бачачи, що це не похитнуло мученика, йому запропонували лише вимовити “великий бог Аполлон”. “Не хочу згрішити і словом”, – відповідав мученик. За наказом Агрипина св. мч. Платона обезголовили (+ 302 або 306).

Св. мч. Роман народився в Палестині та був дияконом Кесарійської церкви. Під час гоніння на християн жив в Антіохії, проповідуючи вчення і запевняючи віруючих бути непохитними в сповідуванні Христа. Коли єпарх Аскліпіад хотів зруйнувати християнський храм, св. Роман спонукав віруючих чинити опір, не дати увійти єпарху і зруйнувати святий храм. Настав день ідольського святя, язичники стікалися в ідольське капище з дружинами і дітьми. Св. Роман гучно викривав язичників. Він зупинив єпарха Аскліпіада біля входу до ідольського храму. Єпарх повелів схопити Романа і бити по губах. На судилище примушував відректися від Христа. Коли побачив опір, повелів мучити. Його повісили, били різними знаряддями і драли залізними рогатками. Св. Роман, мужньо переносячи муки, сповідував Господа.

При муках святого недалеко стояв юнак Варул. Мученик сказав мучителя, що юнак розумніший, ніж вони, бо знає Істинного Бога. Єпарх покликав юнака, запитав, кого він шанує. Юнак відповідав, що Христа. Єпарх запитав його, чим же Христос краще за всіх богів, на що Варул відповів, що Христос створив усіх нас. Мучитель і його оточення, дивуючись мудрим словами Варула, відчули, що були осоромлені. Мучитель наказав безжально сікти Варула різками. Варул знемігся і попросив пити. Але його мати, з радістю дивилася на страждання сина, суворо веліла мужньо переносити страждання до кінця. Коли мучитель наказав усікти юнака мечем, мати взяла його на руки. Обіймаючи, зміцнювала, щоб не боявся меча над головою, т.к. Христос прийме його з любов’ю. Мати донесла Варула до місця страти та після усічення зібрала його кров в чисту посудину і, взявши тіло, з любов’ю цілувала його, радіючи, що син пролив за Христа кров, і зрадила тіло сина поховання.
Після усічення св. Варула св. Роман був засуджений на спалення. Пов’язаний і обкладений дровами, Роман голосно вигукнув, де ж вогонь. Коли дрова розгорілися, полив дощ і погасив вогонь. Св. Роман стояв неушкодженим. За сміливі промови мучитель велів відрізати йому язик. Але сповідник Христов без язика говорив ясно, як і колись, прославляючи Бога.
У в’язниці він пробув довгий час із забитими в колодку ногами. Коли повідомили імператору Максиміану, що й з відрізаним язиком він добре говорить, імператор звелів задушити його. Увійшовши в темницю, воїни задушили його .Так св. мученик Роман закінчив свої страждання за Христа.

(Переглянуто 119 разів, 1 переглядів сьогодні)