Східна Церква святкує свято Переполовення, або Переділення. Синаксар цього дня так пояснює появу свята: “У середу Розслабленого святкуємо Переполовення П’ятдесятниці задля почести двох великих святих днів — Пасхи і П’ятдесятниці. Переполовення обидва ці празники з’єднює і сполучує”. Свято Переділення має восьмиденне післясвяття до середи після неділі Самарянки.
Основу цього свята Церква взяла зі святого Євангелія, де сказано, що Ісус Христос в половині свята Кучок “увійшов у храм і почав навчати” (Ін. 7:14). Він говорив про Своє Боже післанництво та про таїнственну воду: “Моя наука не моя, — казав Христос, — а того, хто послав мене… Коли спраглий хтось, нехай прийде до мене і п’є! Хто вірує в мене, як Писання каже, то ріки води живої з нутра його потечуть!” “Так Він про Духа казав, що його мали прийняти ті, які увірували в Нього” (Ін. 7:16 і 37-39).
Це свято вже було за часів святого Іоана Золотоустого († 407). Укладення служби свята Переполовення приписують Анатолію, царгородському патріярхові († 458), святому Андрієві Критському († 740), святому Іоану Дамаскину († к. 749) і святому Теофану Ісповіднику († 817).
Свято Переполовення має на меті скріпити нашу віру у воскреслого Христа, заохотити до виконання Божих заповідей та приготувати до Господнього Вознесення і Зіслання Святого Духа. На хвалитних стихирах утрені цього дня співаємо: “Просвітившися, брати, Воскресенням Спаса Христа, і досягши переполовення Господнього празника, щиросердечно зберігаймо Божі заповіді, щоб ми стали достойні і Вознесення святкувати й одержати прихід Святого Духа”.