Свт. Тарасій

25 лютого (10 березня за новим стилем) Східна Церква вшановує пам’ять святителя Тарасія, Константинопольського патріярха (грец. Αγιος Ταρασιος Αρχιεπισκοπος Κωνσταντινουπολης).

Від початку він не належав до середовища священиків. Походив із заможної родини. Мирянин, солдат, держслужбовець. Святий Тарасій був писарем імператора Костянтина і його матері Ірини. Згоду на висвяту й подальшу патріяршу інтронізацію дав, коли не лише цариця Ірина із правлінням, а й увесь народ звернулися до нього з цим проханням.

Умовою ж Тарасія було подолати конфлікт між Східною і Західною Церквами й відновити іконошанування у Візантії. З цією метою він запропонував скликати Вселенський собор. 25 грудня 784 року Тарасія було рукопокладено на патріярха Константинопольського. Сьомий Вселенський Собор під його головуванням відбувся в Нікеї в церкві святої Софії з 24 вересня до 23 жовтня 787 р.

Офіційно вважається, що догмат про іконошанування підписало 367 соборних отців, у тому числі й папські легати. Крім цього, було прийнято ще 22 канони стосовно церковного життя. Сьомий Нікейський собор був останнім Вселенським собором перед розколом християнства.

Святитель Тарасій мудро керував Церквою 22 роки, провадив суворе аскетичне життя і все своє майно витратив на доброчинність. Помер святий Тарасій 806 року. Тіло патріаярха поховали в монастирі, який він сам збудував. Його гріб Бог прославив численними чудами.

(Переглянуто 205 разів, 1 переглядів сьогодні)