When:
14/08/2019 all-day
2019-08-14T00:00:00+03:00
2019-08-15T00:00:00+03:00

 

250px-Proishozhdenie_chestnih_drev_XIX_cБрати Макавеї

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження цього свята: “В наслідок хвороб, які дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відведення хвороб. Напередодні (31 липня), виносячи його з царської скарбниці, покладали на святій трапезі Великої церкви (в честь Святої Софії – Премудрості Божої). З цього дня і далі до Успіння Пресвятої Богородиці, творячи літії по всьому місту, пропонували його потім народу для поклоніння. Це і є Винесення Чесного Хреста “.

В нас на Україні це свято з’єдналося зі спогадом Хрещення Русі 1 серпня 988 року.

Звістка про день Хрещення Русі збереглася в хронографах ХVI століття: “Крестися князь великий Володимир Київський і вся Русь серпня 1”.

За прийнятим нині в Українській Церкві чином мале освячення води 1/14 серпня здійснюється до або після літургії. Разом з освяченням води здійснюється освячення меду ( Перший медовий Спас: “Спас на воді”, “Мокрий Спас”). З цього дня починається Успенський піст. ін триватиме два тижні і завершиться святом Успіння Пресвятої Богородиці.

 Цього ж дня Церква вшановує пам’ять семи мучеників Маккавеєвих, матерi їхньої Соломонiї та учителя їхнього Єлеазара (166 р. до Р. Х.). Мучеників звали: Авім, Антонін, Гурій, Елеазар, Евсевон, Адім і Маркелл. Вони всі загинули від сирійського царя Антиоха Єпифана. Прихильний до еллінського культу, цар увів у Єрусалимі та всій Юдеї язичницькі звичаї. Опоганив храм Господній, поставивши в ньому статую Зевса Олімпійського, до поклоніння якому примушував юдеїв.

Багато відійшли тоді від Істинного Бога. Проте були й такі, які глибоко сумували про падіння народу Божого і продовжували вірити в майбутнє пришестя Спасителя. Дев’яносторічний старець законовчитель Єлеазар із твердістю пішов на муки і помер. Таку ж мужність показали його учні – сім братів Маккавеїв та їхня матір Соломонія.

Цей подвиг надихнув Юду Маккавея, він підняв повстання проти Антиоха Єпифана і з Божою поміччю здобув перемогу, очистивши Єрусалимський храм від ідолів. Про всі ці події розповідається в біблійній Другій книзі Маккавеїв.

(Переглянуто 145 разів, 1 переглядів сьогодні)