ПАСТИРСЬКЕ ПОСЛАННЯ

архиєпископа Харківського і Полтавського Ігоря

всечесному священству й побожним мирянам

Харківсько-Полтавської єпархії

Української Автокефальної Православної Церкви

з нагоди початку Великого посту 2017 року

Всечесні Отці! Дорогі Брати і Сестри!

Входячи в світлий простір Великого посту, зупинімося на мить, аби пригадати досвід самого Христа, залишений нам через Євангеліє. Сорок днів самотньої духовної боротьби в пустелі виявляють перед Спасителем реальну присутність зухвалого диявола. Спокусник наївно намагається переконати самого Божого Сина, що всі царства світу з їхньою славою належать дияволові, і він може подарувати їх, кому схоче. Та диявол лише чує від Ісуса: «Відійди, сатанó! Бо ж написано: Господеві Богові своєму вклоняйся, і служи Одному Йому!» (Мт. 4:10).

Ми зважуємося на духовний подвиг посту, нáтхнені прикладом Христа, Котрий залишив нам свій досвід за настанову в подоланні оман, що приховують від нас реальну картину довколишнього світу. Адже в чому полягає справжній сенс Великого посту? В граничному звільненні себе від руйнівних зовнішніх впливів. У налаштуванні всього комплексу людських відчуттів на слухання Божого слова й перебудові власного життя відповідно до його настанов. У відмові рухатися манівцями відповідно до фальшивих орієнтирів і в підпорядкуванні себе євангельському дороговказу.

Пригадаймо, як часто наше ставлення до ближнього визначалося чутками, плітками, надуманими обрáзами, банальною заздрістю. Коли ж ми бралися судити про суспільне життя, наші позиції цілком визначалися якістю й характером одержаної інформації – найчастіше однобічної та неповної. Інформаційне суспільство має безліч важелів, які дозволяють маніпулювати людською свідомістю, робити нас заручниками конфліктів між економічними кланами, політичними партіями і блоками, нав’язувати хибні погляди на події. Диявол спокушає нас через ток-шоу й соціяльні мережі, рекламні кампанії та проплачені масові акції, переконуючи у своїй всевладності: «Все Тобі дам, якщо впадеш і мені Ти поклонишся!» (Мт. 4:9).

Великий піст пропонує нам опанувати Господню школу пустелі: дистанціюватися від інформаційних потоків, протиставити споживацькому психозові свідому стриманість. Ми багато разів повторюватимемо в молитві преподобного Єфрема Сирійця: «Господи i Владико життя мого! Духа лiнивства, безнадiйности, владолюбства i пустомовства не дай менi». Адже нам так важко самотужки захиститися від апатії, песимізму, кар’єристичних настроїв і зайвої балаканини. Тож і просимо Бога, щоб обдарував нас мистецтвом ощадливости в емоціях і словах. Помноживши власні зусилля щедрою допомогою Небесного Отця, ми дістанемо шанс запобігти новим душевним кризам і конфліктам зі своїм оточенням і з самими собою.

Згубною зброєю диявола здавна були роз’ятрені амбіції, прагнення панувати над іншими, а відтак – дух суперництва, підозріливости, ненависти. Христос дарує нам значно потужнішу зброю, здатну забезпечити перемогу в духовній боротьбі: братню любов і прощення. Недарма рубежем, за яким починається Великий піст, є Прощена неділя. Справжній піст передбачає плекання в душі духу миру та готовність щедро ділитися ним із ближніми. «Зоставляю вам мир, мир Свій вам даю!» (Ін. 14:27), – промовлятиме Христос до учнів наприкінці Свого земного шляху. Людська гідність християнина здобуває силу через прийняття цього дару миру – таланту коректних стосунків із іншими, пошани до чужої точки зору при послідовному дотриманні власних переконань. Здобуття внутрішнього миру дозволяє подолати емоційну залежність від власних образ і підозр через прощення уявних чи справжніх винуватців наших душевних ран.

Хай же наступні сім тижнів стануть для нас часом здобуття справжньої духовної свободи, що дозволить звільнитися з-під влади оман і відкрити для себе величну красу реального довколишнього світу – світу, створеного Небесним Отцем і відкупленого Сином, Котрий кличе нас слідом за Собою в світлий простір Великого посту. Амінь.

† Ігор

архиєпископ Харківський і Полтавський

Свято-Дмитрівська церква

м. Харків

13 (26) лютого р.Б. 2017. Прощена неділя

(Переглянуто 235 разів, 1 переглядів сьогодні)