image5

ПАСТИРСЬКЕ ПОСЛАННЯ

архиєпископа Харківського і Полтавського Ігоря

всечесному священству й побожним мирянам

Харківсько-Полтавської єпархії

Української Автокефальної Православної Церкви

з нагоди початку Великого посту 2015 року

Всечесні Отці! Дорогі Брати і Сестри!

Великий піст часто застає нас зненацька, зануреними у вир людських пристрастей. Ось і тепер: чи не здасться комусь легковажною втечею від суворих реалій української дійсности, від викликів іноземної аґресії та визвольної війни входження в атмосферу молитовного усамітнення й мовчазного каяття? Адже минулий рік призвичаїв нас до постійної напружености, до невпинного стеження за новинами, до спільного переживання нашого загального лиха. Телевізор, телефон, соціяльні мережі рятували нас від самоти, надто небезпечної в епоху суспільних потрясінь.

І це також був великий Божий дар для нашого народу. Спільні випробування зробили нас ближчими один до одного, привчили гуртом боронитися від ворога, звільнили в наших душах приспаний талант жертовної допомоги ближньому. Минулий рік став для українців великим уроком християнської солідарности.

Але мрія про кращі, справедливіші стосунки між людьми, що вела Майдан на Революцію Гідности, наразі лишилася мрією. Можна ховатися від власної бездіяльности за нагальними потребами війни з її вимогами інформаційної безпеки й жорсткої субординації. Тільки ж фронтові зведення не можуть без кінця приховувати стару практику кулуарного розподілу бюджету чи незбагненну логіку кадрових призначень. Чим як не наругою над пам’яттю «Небесної Сотні» є організація її вшанування чиновниками, котрі ще рік тому формували загони «тітушок» і «антимайдани»?

Справжні, а не декларативні реформи передбачають зміни наших особистих життєвих настанов, звільнення від власних слабкостей, подолання самодостатніх амбіцій. Цього ж не досягти без зосередженої праці над собою, де нашим натхненником і помічником буде Сам Господь.

Великий піст допомагає нам знайти реальне джерело власних життєвих проблем у нас самих. Він пропонує нам унікальний шанс вирватися поза межі суспільних узалежнень і побутової рутини, аби ввійти в особливий духовний простір – простір спокою та молитви. Піст вчить нас боронити інтимність стосунків із Богом як основу для пізнання власної ідентичности. Добре, звичайно, коли є можливість буквально виконати пораду Нагірної проповіді: «А ти, коли молишся, увійди до своєї комірчини, зачини свої двері, і помолися Отцеві своєму, що в таїні; а Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі явно» (Мт. 6:6). Коли ж немає можливости для фізичного усамітнення, варто мобілізувати духовні сили, аби посеред багатоголосся світу почути звернений до Вас голос Бога й цілком зосередитися на його слуханні.

Ми вслухаємося в голос Бога, коли розмовляємо з Ним на молитві, коли читаємо Його слова, передані богонатхненними пророками й апостолами в Святому Письмі. І врешті решт ми простуємо до відкриття Його слів, написаних Творцем у нашому серці – бо ж саме Боже слово перетворило порох земний на образ і подобу Вседержителя. У потужному закликові до спасіння ми теж чуємо Слово – Слово, що «сталося тілом, і перебувало між нами, повне благодаті та правди» (Ін. 1:14).

Так Великий піст вчить нас  слухати й мовчати. Саме посеред цього просвітленого спокою до нас і приходить відкриття надприродних джерел людської гідности. Ми схиляємося в покорі перед Небесним Отцем, аби звільнитися від принизливої запобігливости перед людиною. Реальність Бога і Його відкупительних дарів виявляє ілюзорність земної системи цінностей, бранцями котрої ми себе зазвичай відчуваємо. Великий піст стає простором духовної свободи й закликає нас розширювати цей простір на всю сферу нашого життя.

Хай же для кожного з нас, хто вирушає нині в захоплюючу мандрівку в світ Великого посту, ця подорож стане початком справжнього усвідомлення себе, своєї людської гідности, і виводить нас із пастки криз та страхів до світлого видноколу, осяяного вічною переможною присутністю воскреслого Христа. Амінь.

† Ігор

архиєпископ Харківський і Полтавський

 

Свято-Дмитрівська церква

м. Харків

9 (22) лютого р.Б. 2015. Прощена неділя

(Переглянуто 56 разів, 1 переглядів сьогодні)