Панас (1)29 листопада р.Б. 2013

Мч. Парамона

12 грудня 2013 р.

Вих. ч. 080-13

Всеукраїнському братству

апостола Андрія Первозваного

Слава Ісусу Христу!

Дорогі Брати і Сестри!

День пам’яти апостола Андрія Первозваного, небесного покровителя нашого братства, з іменем якого традиція пов’язує першу проповідь Христової віри на українській землі, завжди був для нас одним із найбільших річних свят. Адже саме перший покликаний Господом апостол сприймається нами за знак Божої любови до української землі та свідчення прадавньої християнської ідентичности Київської Церкви. Тому й день його пам’яти завжди вшановувався всіма вірними Української Автокефальної Православної Церкви, а особливо активними мирянами, ще з 1990 р. поєднаними у Всеукраїнське братство апостола Андрія Первозваного, з радістю і натхненням.

Та цього року свято небесного покровителя Братства буде для всіх нас тривожним. Хвиля акцій громадянської непокори, що прокотилася Україною, сповнила нас надії на вихід із кримінального світу, удекорованого совєтською символікою, що в нього занурилася в останні роки наша держава. Однак Євромайдан відкрив і реальну небезпеку суспільної апатії, пристосованства, страху перед земною владою. Події листопада-грудня 2013 р. зробили очевидною мету розколу, нав’язаного Українській Автокефальній Православній Церкві десять років тому. УАПЦ лишилася єдиною релігійною організацією в Україні, офіційний провід якої відмовчувався і під час зриву євроінтеґраційних процесів, і після брутальних спроб придушити народний протест. Голос Харківсько-Полтавської єпархії не може компенсувати брак загальноцерковної позиції. До того ж, протягом десяти років масовій свідомості нав’язувався міф про відокремлення Харківсько-Полтавської єпархії від УАПЦ й утворення нею «УАПЦ (о)».

Попри це, величезна більшість мирян нашої Церкви сприйняла події на Майдані цілком адекватно. У Києві, Львові, Харкові члени Братства апостола Андрія Первозваного знайшли гідне місце серед загальнонародного руху опору. І серед найактивніших його учасників опинився молодий галичанин, активіст Львівського крайового братства, фотокореспондент газети «Успенська вежа» Олег Панас. Всі, хто зустрічався з Олегом у Винниках і Львові, в Каневі й Харкові, з гордістю спостерігали за його мужньою працею на Майдані, завдяки якій викривальні світлини нападу на протестувальників потрапили до міжнародних аґенцій новин.

Зараз Олег Панас ув’язнений. Його схопили у Львові, вивезли до Києва й, не допускаючи до нього ані адвоката, ні родичів, притьмом засудили за абсурдними звинуваченнями у захопленні державних споруд, опорі та насильстві щодо працівників правоохоронних органів та інших подібних провинах. Для кожного знайомого з сучасним українським судочинством очевидні безпідставність покарання та його замовний характер. Львівського братчика вирішили використати для залякування його однодумців. Та гідна поведінка Олега Панаса в суді, його мужність і витримка стали свідченням моральної вищости підсудного над організаторами й учасниками розправи.

Історія рясніє спробами зупинити правду за допомогою імітації суду: від синедріону та римських трибуналів до показових судових процесів та трійок НКВД. Їхні організатори зникли в безвісти, й сьогодні ми повторюємо за Василем Симоненком:

Де зараз ви, кати мого народу?
Де велич ваша, сила ваша де?
На ясні зорі і на тихі води
Вже чорна ваша злоба не впаде.

Забудуться, вкриті ганьбою, імена суддів Волокітіної та Сіромашенко, прокурора, міліціонерів, які заарештовували Олега, а ім’я Олега Панаса прикрасить історію Львівського братства й усієї нашої Церкви. В день пам’яти апостола Андрія Первозваного ми всі молитимемося за визволення неправедно засудженого Олега й дякуватимемо йому за урок громадянської мужности, який він дав церковній спільноті й усьому нашому народові.

«Христе, що Петра з кайданів і в’язниці вивів і неушкодженого Церкві Твоїй показав, і раба Твого Олега, що за нього ми сьогодні молимося, як милосердний, помилуй, і від кайданів визволи, молимось Тобі, Всемилостивий Спасе, вислухай і помилуй».

† Ігор

архиєпископ Харківський і Полтавський

духівник Всеукраїнського братства

апостола Андрія Первозваного

(Переглянуто 89 разів, 1 переглядів сьогодні)