Різдво Христове

 Боголюбивим пастирям, чесному чернецтву,

та всім вірним дітям Української Православної Церкви

в Діяспорі і в Укрaїні

У пості перебуває страх Божий,

а плоди його святість, непорочність,

довіря до Бога, Небесне Царство, життя вічне”

Св. Іоан Золотоустий

 Високопреподобні і преподобні отці ! Дорогі брати і сестри!

Свята Православна Церква в своїй материнській турботі про спасіння людей, відкриває нам велику таємницю народження Месії-Христа і вказує нам шлях, йдучи яким ми зможемо удостоїтись того, щоб народжений від Діви Христос Спаситель народився і в наших серцях. Благоговіння перед таємницею Різдва Христового змушує нас християн задуматися про те, який шлях ми повинні обрати, щоб гідно підготувати себе до цього великого свята. Цим шляхом є один із багатоденних постів, а саме Різдвяний піст.

Різдвяний піст, ще називають Филипів піст, або Пилипівка – тому, що починається він з наступного дня після святкування пам’яті святого Апостола Филипа. Апостол Филип прославився проповіддю Слова Божого та чисельними випадками зцілення людей.Православна церква називає його учнем і наслідником Господа нашого Ісуса Христа, спадкоємцем страждань Його.Святого Апостола Филипа розіпяли на хресті, так само як і СпасителяХриста.

Різдвяний піст і не лише він, але й усі решту постів впроваджені нашою Церквою в якості засобу, який сприяє піднесенню духа над плоттю, пануванню духовно-моральних прагнень людини над тілесними. Сам Господь наш Ісус Христос освятив піст власним прикладом, коли протягом сорока днів і ночей, проводячи час у молитві і пості, готував Себе до суспільного служіння родові людському. Піст, за вченням Спасителя, допомагає нам очистити наші душі від гріхів, звільняє її від влади диявола і повертає людину до спілкування з Богом. Цей же рід виганяється тільки молитвою і постом” (Мф. 17:21) – каже Спаситель. Уподібнюючись Господу нашому Ісусу Христу і ми на своєму життєвому шляху повинні використовувати цей Богом даний час Різдвяного посту для нашого молитовного стану душі, для щирого покаяння і для гідної зустрічі з Новонародженим Немовлям Христом – Спасителем світу. 

Встановлення Різдвяного посту відноситься до глибокої давнини. Визначеної дати встановлення посту немає, алевже в ІVV століттях ПравославнаЦерковна практика знає всі чотири річних пости. Різдвяний піст за своєю строгістю можливо іпоступається Великому посту,але в Древній Церкві вінбув дуже строгим. За апостольськими постановами в цей піст дозволяється у всі дні окрім понеділка, середи і пятниці споживати рибу і рослинне масло, а також продукти рослинного походження,утримуватись потрібно від продуктів тваринного походження – м’ясо, молоко, яйця та вироби, які їх містять. Днем суворого посту є навечіря Різдва Христового, коли за традицією не вживається їжа до появи першої зірки, а вечеря називається Свята Вечеря. Будь-які веселощі вважаютьсяпорушенням посту.

Піст це –засіб упокорити свою плоть і очиститися від гріхів. Без молитви і покаяння піст стає лише оздоровчоюдієтою. ПравославнаЦерква разом з правилами обмеження в їжі в період Різдвяного посту також встановила і ряд богослужбових особливостей, які в цейперіод часуслужать одній меті – приготування людських душ до народженняБогонемовля Ісуса. За прикладом Спасителя і апостоли вважали піст необхідним для спасіння душі. Апостол Павло, перераховуючи свої подвиги, згадує про піст: “В усьому показуймо себе як служителі Божі, у великому терпінні… в трудах, у неспанні, в постах” (2 Кор 6:4,5).

Отже, піст єнеобхідний для кожного християнина: він зміцнює здоров’я нашого тіла, очищає нашу душу, спрямовує нашіпомисли до Бога. Оскільки людина складається з тіла і душі, то й піст має бути тілесним і духовним. Тілесним постом християни обмежують себе від тваринної їжі і стежать, щоб не переїдатися тією їжею, якаспоживається в піст.Святі отці Церкви навчають нас,що їсти потрібно стільки, щоб відчувати після їжі невелику проголодь.

Духовний піст проявляється у зміні, яка відбувається в серці людини. Потрібно читати Святе Писання, молитися, творити добрі діла, боротися з гріхом у своїй душі. Всі ці зміни в серці мають одну мету уподібнитися нашому Господу Ісусу Христу. Саме таким є значення посту в житті кожного християнина і нам потрібнодотримуватись Різдвяного посту, бо він є символом молитов старозавітних патріярхіві пророків, котрі з вірою очікували приходу Месії.

Нехай Всемилостивий Господь Бог допоможе нам належним чином провести цей Різдвяний піст, щоб в чистоті серця та духовній радості ми змогли підготувати себе до гідної зустрічі з новонародженим Немовлям-Христом.

 З архипастирськими благословеннями,

ЮРІЙ, Митрополит

Української Православної Церкви Канади

 † АНТОНІЙ, Митрополит

Української Православної Церкви США

Місцеблюститель Української Православної Церкви в Діяспорі

 † ІОАН, Архиєпископ Української Православної Церкви в Діяспорі

 † ЄРЕМІЯ, Архиєпископ

Української Православної Єпархії

Бразилії та Південної Америки

 † ІЛАРІОН, Єпископ

Української Православної Церкви Канади

 † АНДРІЙ, Єпископ

Української Православної Церкви Канади

 †ДАНИЇЛ, Єпископ

Української Православної Церкви США

(Переглянуто 61 разів, 1 переглядів сьогодні)