DSCN0299

30 липня р.Б. 2014

Апп. Сили, Силуана й ін.

12 серпня 2014 р. (н. ст.)

Вих. ч. 072-14

Прем’єр-Міністрові України

Панові Арсенієві ЯЦЕНЮКУ

Високоповажний Пане Прем’єр-Міністре!

Криза, що її переживає Україна, засвідчує гостру необхідність десовєтизації суспільної свідомости. Адже присутність у різних сферах життя нашої країни реліктів комуністичного минулого загрожує постійною небезпекою розвитку суспільних патологій, збереженням комплексів меншовартости й соціяльних конфліктів.

Комуністична субкультура формувалася як квазірелігійна система із власною міфологією та відповідним ритуалом. Протистоячи християнській традиції, вона надавала штучним ритуалам роль культурної альтернативи церковній обрядовості. Урочисті покладення квітів до пам’ятників неухильно проводилися о 10.00, коли в більшості православних храмів відправлялася літургія. Таким чином, ритуальне покладення квітів протиставлялося головному християнському богослужінню.

Україна є світською державою, багатоконфесійний склад населення якої не дозволяє надавати церковним обрядам ролі суспільного ритуалу. Але протиставлення державної обрядовості церковній, логічне в СССР, державі панівного атеїзму, в Україні неприпустиме з огляду на декларовані конституцією засади свободи совісти. Тим часом вже 23 роки кожне державне свято в Києві й реґіонах починається урочистим покладенням квітів до пам’ятників уранці, о 10.00, коли кожен християнин (а більшість політичних еліт декларує себе християнами) мав би брати участь у спільній молитві за власну державу й народ. Більше того, залучення до урочистого покладення квітів церковних діячів ставить їх перед вибором: чи залишатися в храмі на богослужінні, чи йти до пам’ятника демонструвати свою політичну лояльність.

Реґіональна влада при цьому взорується на центральній. І хоча навряд чи з Києва надсилаються відповідні рекомендації, повсюдно зберігається стара совєтська практика протиставлення громадських ритуальних заходів церковним богослужінням.

З огляду на це здається необхідним поширити на рівні Кабінету Міністрів України рекомендацію проводити на державні свята урочисті акції громадського характеру лише після завершення церковних богослужінь, не раніше 12.00. Це дасть можливість християнам різних конфесій гармонійно сполучити участь у світських акціях на вшанування державних свят із тим, що для церковної людини є найважливішим, – подячною молитвою й проханням Бога про допомогу українському народові, нашій Богом береженій державі, її правлінню та війську.

З правдивою пошаною –                                     

† Ігор

архиєпископ Харківський і Полтавський

(Переглянуто 44 разів, 1 переглядів сьогодні)