плакат БондарBondar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Харківський літературний музей запрошує на відкриття виставки

Начерк афіші зроблений Валером Бондарем за крок перед останньою зупинкою його життєвого маршруту. Він любив повторювати: «Для того, щоб розібратися, треба доїхати до останньої зупинки». Наскільки  оцінки сучасників і нащадків співпадатимуть із тим, що хотів передати митець і що він реально передав своїми творами, значною мірою залежить від  співмірності культурних кодів самого автора і глядачів, хоч із часом ці стосунки можуть істотно змінюватись. Принаймні Валєр Бондар із притаманною йому передбачливістю, без «ложной скромності» і з природною самоіронією сподівався, що з часом, коли земляки стануть освіченішими і доростуть до розуміння справжнього мистецтва, його графіка і живопис будуть  їм до смаку  й охоти.

Сьогодні ж ті, хто знав Валєра Бондаря, в автопортреті і назві виставки одразу учують  голос та інтонацію його фірмових висловів:  «приятно поговорить с розумним человеком» (дивлячись у дзеркало) і «дурному несумно і самому». Адреса, вирізана з конверту листа до нього «Федорівська, 10» означає вічне перебування  душі Бондара на святій  Холодній горі, де він виріс і був щасливим. З нею ж він ототожнював свій Гарків, про який теж любив повторювати, що під товстим шаром намулу, накопиченого століттями: хохломанським пристосуванством, страхами і примітивністю в ньому приховується чисте джерело українського Духу, котрий визріє і гейзером проб’ється на поверхню життя.  Ця вертикаль духовного прориву в життєвому повітрі та національній самосвідомості  є образно-стильовим мейнстрімом його графіки й живопису.

Валєр сам називав свій художній метод експресивним реалізмом. Розуміючи під ним не видимість, а смисли і стани просторових і часових речей під її сподом. Експресивність – засіб образного вираження  цих смислів і станів.

Останні двадцять років творчої біографії Валєра Бондара були зациклені на Літмузеї. З ним напевно відійшла у Вічність епоха виставкових афіш живими фарбами і стилізованими в українській манері персональними шрифтами. Будучи фанатом паперу, «гутенбергівською людиною», він так і не змирився з бумом комп’ютерних технологій. Так чи інакше, але ні технічними засобами, ні живим копіюванням неможливо відтворити його коронну і безмежну за змістами лінію.

З легендарної літмузейної майстерні-підвалу Бондара, під високим градусом творчої напруги, виходило збагаченим «бандерізмами» літпокоління «Червоної Фіри» на чолі з Жаданом та їхніми побратимами зі Львова та Києва. Що й казати, вищою мірою драматичний у творах, сірі музейні будні комедіант Бондар вмів перетворити на незабутні веселі байки із рок-н-рол мюзік і хепі-ендами…

заходи на вшанування В. Бондаря

Тож 30 жовтня о 17.00 у Літмузеї відбудеться перша виставка пост-річчя Бондаря. Сподіваємось, зі своїх теперішніх горніх вершин він побачить усі милі його серцю живі обличчя…

Відкриття виставки відбудеться

30 жовтня о 17.00

в Харківському літературному музеї

Адреса: вул. Фрунзе, 6

ст. м. «Пушкінська» або «Архітектора Бекетова»

Телефон для довідок 706 25 79

Вхід вільний.

(Переглянуто 79 разів, 1 переглядів сьогодні)