11 червня 2018 р. виповнюється чверть століття з дня упокоєння Патріярха Київського і всієї України Мстислава (1898-1993). Харківський Свято-Дмитрівський храм – остання церква в Україні, де молився за Службою Божою 21 грудня 1992 р. Патріярх Мстислав, стала осередком вшанування його пам’яти.
hjekpehaeapjeobg
10 червня, в неділю Всіх святих, на землі Українській прославлених, у приміщенні Харківського крайового братства апостола Андрія Первозваного відбулося відкриття виставки, підготованої на основі матеріялів журналу «Українське православне слово».

hoiaffbclelagbgd

fhppgfphoapbhifa

Благословив відкриття архиєпископ Ігор.

fdhhogdpmeicalol pbocjamdoflojinc

Ольга Різниченко провела першу екскурсію, ознайомивши відвідувачів із головними етапами життєвого шляху Патріярха.

ofaedmlglknmdkfb

Виставку підготували Ольга Бондар-Різниченко, Олег Дзигоєв, Ігор Капустянський, Олександр Морковін, Вадим Приходченко.

dokedbniplmhmgdj flpenlngnjgnlicc mdcjbkkimdlocked

11 червня було відправлено Заупокійну Святу Літургію, яку очолив архиєпископ Ігор. Співслужили митр. Прот. Віталій Зубак (Харків), прот. Дмитро Романків (Сватове), о. Олег Усов (с. Глушківка), о. Павло Кущ (с. Мурафа).

dljeppgdndhfbipe

У проповіді архиєпископ Ігор, спираючись на євангельські слова «Жнива великі, та робітників мало» (Мт. 9:37), окреслив місію Патріярха Мстислава як гуртування гідних робітників на Господніх жнивах – спершу в діяспорі, а потім і в Україні. Спогад про нереалізовані наміри Патріярха не повинен засмучувати – він надихає на апостольське служіння, вільне від запобігливости й озирання на кон’юнктуру. Приклад такого служіння, спрямованого в майбутнє, залишив Патріярх.

Буфер обміну-1

05-DSC_9713

Після Служби Божої відбулася науково-практична конференція «Суспільне покликання Української Церкви: ідеї і досвід Патріярха Мстислава».

omfpblefmfibcblo

Титар Свято-Дмитрівської парафії м. Харкова Ольга Бондар-Різниченко виголосила доповідь «Патріярх Мстислав про стосунки українських православних і католиків (за матеріялами журналу “Українське православне слово” 1950-80-х рр.)». Сумлінно проаналізувавши публікації журналу, доповідач продемонструвала відкритість Патріярха Мстислава до міжконфесійного діялогу, його сміливість у налагодженні контактів із Патріярхом Йосифом Сліпим і очолюваною ним Українською Греко-Католицькою Церквою.

cdflogakccloldcm

Доктор політичних наук, професор Харківського педагогічного національного університету імені Г. С. Сковороди Галина Куц у доповіді «Християнська демократія в добу Патріярха Мстислава» поставила суспільне служіння майбутнього Патріярха у міжвоєнній Польщі в контекст формування в Європі ідеології християнської демократії. Вона продемонструвала, як у своєму церковному служінні єпископ, а потім митрополит і патріярх Мстислав збагачував українську політичну думку християнським духовним досвідом.

cejfgfokicmkcmeg

Архиєпископ Ігор Ісіченко назвав свою доповідь «Патріярх Мстислав і посткомуністична адміністрація Леоніда Кравчука». На матеріялі збережених документів і фактів із біографії Патріярха Мстислава доповідач інтерпретував ранній період відродження УАПЦ в Україні як протистояння двох моделей державно-церковних стосунків: партнерської, відстоюваної Патріярхом, і патерналістсько-інструментальної, винесеної колишніми комуністичними апаратчиками з повоєнного СССР із контрольованим владою Московським Патріярхатом.

ieggmpnjmpgpcnhh

Голова ХОО ВО «Свобода», аспірант Харківського національного аграрного університету імені В.В. Докучаєва Ігор Швайка виголосив доповідь «Релігійні аспекти програм сучасних українських політичних партій». Він здійснив порівняльний аналіз програмних документів партій провладного спектру, представлених у Верховній Раді, та націоналістичних партій. На конкретному матеріялі офіційних документів було продемонстровано контраст між суголосною позицією націоналістичної правиці в шанобливому ставленні до української духовної спадщини та відстороненою байдужістю до церковно-релігійних проблем, яку засвідчують програми парламентської більшости. На цьому тлі дивує легкість, з якою представники цієї більшости взялися за упорядкування церковного життя в останні місяці.

fbnkllohgagoiode

Підсумкове слово виголосив екзарх Харківський УГКЦ єпископ Василь (Тучапець). Він нагадав тріумфальний приїзд Патріярха Мстислава до Львова 1990 р. і його заклики до єднання Церков київської традиції. Владика Василь відзначив взірець братнього ставлення до УГКЦ, продемонстрований Патріярхом Мстиславом під час перенесення тіла Патріярха Йосифа Сліпого в Україну 1992 р.

mamocpcomemfcpep

Доповіді, виголошені на конференції, публікуватимуться на єпархіяльній веб-сторінці. Фотоальбом про відкриття виставки вміщено за адресою: https://photos.app.goo.gl/2JjmRDeW6WBdCa6e6.

Фотоальбом про заупокійне богослужіння і конференцію вміщено за адресою: https://photos.app.goo.gl/PzhQDQdotN9fRxbRA

(Переглянуто 79 разів, 1 переглядів сьогодні)