Заява ХХІХ єпархіяльного собору Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ (Харків, 28 березня 2018 р.)

Останнім часом в антиукраїнських джерелах набула поширення абревіятура «УАПЦ (о)» на позначення спільноти православних українців, об’єднаних 1992 р. в Харківсько-Полтавську єпархію УАПЦ. Використовуючи цю абревіятуру, російські автори нав’язують власне бачення українського православного життя як суцільного ланцюга розколів, нібито неминучих поза Московським Патріярхатом. Підставою для її використання є той факт, що 2003 р. Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ  дистанціювалася від середовища митрополита Мефодія Кудрякова задля збереження вірності митрополитові УАПЦ в діяспорі  Константину. Після невдалих спроб знайти інші важелі захисту своїх позицій, Харківсько-Полтавська єпархія пішла на запропонований Департаментом у справах релігій Міністерства юстиції України крок: реєстрацію окремого статуту, який давав їй статус незалежного релігійного об’єднання. Але оскільки група митрополита Мефодія Кудрякова створила власну альтернативну структуру під назвою «Харківсько-Полтавська єпархія», від реальної  Харківсько-Полтавської єпархії зажадали внести до її офіційної назви слово «оновлена». 29 березня 2006 р. Харківсько-Полтавську єпархію було зареєстровано як «Харківсько-Полтавську єпархію Української Автокефальної Православної Церкви (оновлену)». До упокоєння митрополита Константина єпархія перебувала під його духовною опікою, а після відмови нового митрополита УАПЦ в діяспорі зберегти за собою статус духовного опікуна Харківсько-Полтавської єпархії у квітні 2015 р. почався процес поєднання єпархії з Українською Греко-Католицькою Церквою як співспадкоємницею традицій Київської митрополії.

Прагнення Харківсько-Полтавської єпархії до відновлення єдности Київської Церкви й звільнення від реліктів російської синодальної традиції неприйнятне для імперського мислення. Але свідомо чи несвідомо й низка українських авторів запозичують російський пропаґандистський штамп, втілений у абревіятурі «УАПЦ (о)». До цього штампу вдаються й деякі чиновники, попри те, що в Україні не існує релігійного об’єднання, зареєстрованого з такою назвою.

Харківсько-Полтавська єпархія звертає увагу на політичну забарвленість абревіятури «УАПЦ (о)» й вимагає при її найменуванні вживати коректну назву, закріплену традицією, – «Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ», або ж офіційну назву, внесену до державного реєстру – «Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ (оновлена)». Фальшування її правного статусу та поширення міфу про існування якоїсь окремої «УАПЦ (о)» ми розглядаємо як елемент гібридної війни, покликаний дискредитувати доцентрові церковні рухи в Україні та процес унормування канонічного статусу православних спільнот київської традиції.

640px-Заява_ХХІХ_собору_про_УАПЦ(о)

(Переглянуто 668 разів, 1 переглядів сьогодні)