Заява консисторії Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви

Вже багато років консисторія Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви проводить у Харкові в день завершення Другої світової війни в Європі, 8 травня, молитовну акцію для вшанування пам’яти всіх жертв цієї війни. Після заупокійної літургії представники Харківсько-Полтавської єпархії, часом – разом із клириками інших Церков, відвідують місця поховання воїнів Війська Польського, Радянської Армії та пам’ятний знак воїнам Української Повстанської Армії. Повсюди відправляються панахиди, покладаються квіти. До цієї акції охоче долучаються активісти Всеукраїнського об’єднання «Свобода» та інших патріотичних організацій Харкова. Заява про її проведення завчасно подається до канцелярії Харківського міського голови Геннадія Кернеса.

8 травня 2018 р. вперше за історію проведення цих заходів їхніх учасників не допустили до каплиці-ротонди, встановленої Харківською муніципальною владою на місці поховання воїнів Радянської Армії («Меморіял Слави»). Попри те, що клирики Харківської єпархії Московського Патріярхату вже відправили там панахиду під час урочистого покладення квітів державною владою о 10.00, невеличка група священнослужителів і мирян цієї конфесії окупувала каплицю-ротонду перед 13.00 і безперервно правила там максимально довгі заупокійні богослужіння з єдиною метою: не допустити відправи інших конфесій. Звернення учасників поминальної акції до присутніх на меморіялі поліцейських і чиновників обласної адміністрації не дали наслідків. Лишилося стати обіч каплиці-ротонди біля символічних могил похованих на меморіялі воїнів і відправити там панахиду та покласти квіти на ці могили. Відправа супроводжувалася навмисне голосним співом сусідньої групи прихильників Московського Патріярхату.

Календар офіційних свят України називає 8 травня «Днем пам’яти та примирення». Але безпрецедентний для Харкова випадок навмисного перешкоджання заздалегідь запланованій і узгодженій із міською владою відправі засвідчив, хто в нашому місті протистоїть перспективі національного примирення, несучи з собою ненависть і ворожнечу.

Від імені консисторії Харківсько-Полтавської єпархії я перепрошую учасників поминальної акції за пережиту ними зневагу з боку іншої конфесії.

Я вимагатиму від міської влади Харкова пояснення: чому на час, визначений для відправи Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви, місце на меморіяльному комплексі муніципального підпорядкування аґресивно зайняла інша конфесія. Сподіваюся, що міські чиновники принаймні перепросять вірних Української Автокефальної Православної Церкви за допущену з провини міської влади образу їхніх релігійних почуттів.

Для запобігання подібним ситуаціям у майбутньому я пропоную встановити на Меморіялі Слави звичайний дерев’яний хрест, перед яким могли б молитися вірні різних християнських юрисдикцій. Каплиця-ротонда ж, з ініціятиви архітектора нещодавно прикрашена радянськими п’ятикутними зірками, могла б залишитися для виключного користування клиру Московського Патріярхату в узгоджений із місцевою владою час.

† Ігор, архиєпископ Харківський і Полтавський

8 травня 2018 р.

(Переглянуто 911 разів, 1 переглядів сьогодні)