Чудотворна ікона Божої Матері

Чудотворна ікона Пресвятої Богородиці

Одне з найвідоміших у світі місць шанування Пресвятої Богородиці знаходиться в невеликому селі Зарваниця над річкою Стрипою на Тернопіллі. Народні перекази відносять заснування цього села на середину ХІІІ ст. Коли Київ зазнав нищівного нападу монголо-татарської орди 1240 року, в ці місця, шукаючи порятунку, зайшов монах–скитник. Десь у густому лісі біля джерела ліг знесилений монах відпочити. Приснився йому незвичайний сон: наче сама Матір Божа з’явилася і подала йому, як допомогу, край свого омофора.

Прокинувшись, монах побачив над джерелом у неземному сяйві ікону Богородиці. Як коштовний дар прийняв монах ту ікону, а коли напився води з джерела і обмився в ньому, то відразу відчув себе здоровим і повним сили. На тому місці він побудував каплицю і в ній вмістив чудотворну ікону Божої Матері. Потім він заснував монастир і храм. Місцевість же, де його «зарвав», тобто зборов сон, монах назвав Зарваницею. Згодом там виросло село Зарваниця.

Чудотворна Зарваницька ікона Божої Матері дивом лишалася неушкодженою попри всі лихоліття. У другій половині ХVII ст. церкву, монастир і село Зарваницю спалили турки, але ікону вдалося врятувати. Після пожежі тут знов оселилися люди, відбудували церкву і монастир. Чудотворну ікону Божої Матері у 1754 році було перенесено з каплиці над цілющим джерелом до мурованої церкви.

Вже багато століть це місце притягає християн з усієї України. Під час прощ до чудотворної ікони траплялися чудесні зцілення. Немало історій про них можуть розказувати і самі прочани, і мешканці села – парафіяни церкви Пресвятої Трійці, де і зараз перебуває чудотворна ікона Божої Матері. Сама ікона нині щедро прикрашена «вотами» – знаками подяки за чуда, якими Богородиця обдарувала прочан.

В 1894 р. біля джерела, де являлася Пресвята Богородиця, було вимуровано каплицю. Знищений першою світовою війною, монастир у Зарваниці було відбудовано в 20-і рр. ХХ ст. Однак після окупації Галичини Червоною армією було спалено дерев’яну монастирську церкву, знищено монастир, а в 1960 р. – каплицю. Церква була перетворена на зерносховище. Богослужіння в Зарваниці тривали підпільно. Біля джерела відбувалися нові явлення Пресвятої Богородиці.

Відбудова Зарваниці почалася в 1989-1990 рр. В липні 2000 р. відкрився архітектурний комплекс Марійського духовного центру. Тоді ж відбулась і перша всеукраїнська проща до чудотворної ікони Божої Матері, на яку прибули тисячі прочан з багатьох країн світу.

25-26 жовтня 2003 р. пройшла перша проща до Зарваниці вірних УАПЦ. З 2006 р. ці прощі стали традиційними. Вони проходили під час Успенського посту. 2015 р. вперше паломництво вірних Харківсько-Полтавської єпархії проходитиме в дні XV Всеукраїнської прощі до Зарваниці, 17-19 липня.

(Переглянуто 258 разів, 1 переглядів сьогодні)